EVL endast ja teised EVL-ist
Üheks suuremaks tunnuseks EVL-i juures, puhtpoliitilise presidentaalse korra kehtestamise kõrval, oli noore generatsiooni poliitikalavale ilmumine koos EVL-iga. Noored kooliõpilased olid omal-ajal toonud pöörde Vabadussõja käiku, kui sõjas oli kõige kriitilisem seis. Kui EVL poliitikasse ilmus, oli Eesti taas "parteide diktatuuri" tõttu kriisi sattunud. Samal ajal vanem generatsioon nägi uutes tulijates poliitilisi võhikuid, idealiste ja konkurente.
Alljärgnevalt on kajaststud nii vabadussõjalaste, kui ka, objektiivsuse huvides nagu ikka, mittevabadussõjalaste nägemus EVL-ist.
Eesti Vabadussõjalaste Liidu Kodukord:
Siin kõrval võib näha tüüpilist vanema generatsiooni negatiivset hinnangut vabadussõjalastele. Süüdistused on üsna jaburad - nimelt vapsid olla liiga energilised, aktiivsed jne. |
Vabadussõja veteranidena olid EVL-i liikmed valdavas enamuses mehed, kuid see ei tähendanud, nagu ei oleks naistele tähelepanu pööratud. Vastupidi! Rahvusterviku loomisel oli esmatähtis luua terve ja tugev perekond.
Eesti Vabadussõjast võttis koos eesti meestega osa ka palju naisi. Oma olulisemaid pöördumisi alustasid vabadussõjalased alati nii: "Eesti mees ja Eesti naine!".
EVL-i osakondade juures üle Eesti oli ka vabadussõjalaste naistest koosnevad EVL-i naisoskonnad. Ka nemad olid organiseeritud, andsid vannet ja kandsid ühtlast halli kleit-vormiriietust.
EVL-il olid olemas ka eraldi noorte osakonnad.
EVL-i V. kongress 1933. a.
Poliitilise Politsei ülevaade kongressist: