kes nad olid?
|
Mahtra mehed - kaikamehed. Ka vabadussõjalasi kutsuti "kaikameesteks".
Eestlane on ülekohtu vastu ja vabaduse eest ikka ülesse tõusnud. Juba muinasajal ei lasknud eestlased endale liiga teha ja kui oli vaja, mindi ka suurriikide vastu tasuretkele. Kuigi vabadus kaotati, on vabadus- ja iseolemisiha põlvkonnalt-põlvkonnale edasi antud. Tuha all hoiti tallel vabadussädet, mis lõi lõpuks lõkkele Vabadussõjas. Vabadussõjas võidelnute - vabadussõjalaste - lõkkele löödud vabaduseleek pole tänaseni kustunud, ehkki selle leegi lämmatajad pole tänaseni kadunud. |
Eesti Demobiliseeritud Sõjaväelaste Liit1920. aastal tekkis Vabadussõja veteranide ringis idee luua oma huvide paremaks kaitsmiseks organisatsioon. 1921. aasta jaanuaris peeti Tartus Demobiliseeritud Sõjaväelaste Liidu, DSL, asutamiskoosolek. DSL muutus kiiresti massiorganisatsiooniks: I kongressil 1921. aastal oli esindatud 50 algorganisatsiooni 5000 liikmega; II kongressil 1922. aastal juba 148 osakonda 44 000 liikmega. DSL populaarsuse aluseks oli veteranide huvite kaitse eeskätt maareformi läbiviimisel. Hiljem massiline huvi liidu vastu jahtus. |
MEHED MUSTAS:
Vabadussõjalased Kalevi spordiväljakul 1933. aasta 25. mai rahvakogunemisel, milles vapside kinnituse kohaselt osales 10 000 inimest. Grupi keskel seisab (käed selja taga) Vabadussõja üks juhte EVL-i juht kindralmajor Andres Larka. Käed rinnal risti seisab läikiv saabas ettesirutatult EVL-i staabiülem Artur Sirk.
|
Eesti Vabadussõjalaste Liit
Likvideeritud DSL-i aktivistid kogunesid 10. oktoobril 1926 ja asutasid Tallinna Vabadussõjalaste Liidu. Peagi tekkisid liidud ka teistes paikades ja 2. juunil 1929 ühinesid need Eesti Vabadussõjalaste Keskliiduks, EVKL.
Üks põhialgatajaid oli noor advokaat Artur Sirk, kes jäi liidu ideeliseks juhiks kogu selle tegevuse kestel, kuigi 1930. aastal valiti liidu juhatuse esimeheks erukindral Andres Larka. Tegelikuks juhiks oli siiski Artur Sirk. Tema kui aukraadilt leitnant, ei sobinud sõjaveteranide liidu juhiks. Siit ka mõistetav kindral Larka valimine liidu juhatajaks.
1931. aastal oli selles 3000, järgmisel aastal juba 15 000 liiget ja 1933. aastal kasvas liikmeskond 40 000 meheni.
EVKL alustas ühiskondlikku tegevust isamaalise survegrupina, mille sihiks oli tugevdada riigivõimu eeskätt põhiseaduse reformi abil.
Põhikirja järgi oli EVKLi eesmärgiks "organiseerida vabadussõjalasi ja koondada enese ümber kõiki vabadussõjalaste organisatsioone, kes seisavad demokraatliku ja iseseisvuse alusel; aidata süvendada ja uuendada kodanikus omariikluse mõtet, kohuse- ja rahvustunnet, alal hoida vabadussõjalastes ja levitada kodanikes seda vaimu, mis valitses Vabadussõja päevil; õhutada vääriliselt jäädvustama Eesti rahva vabadusvõitluse ja langenud kangelaste mälestusi ning valvel seista ja kaasa aidata Eesti riigi iseseisvuse kindlustamise töös." Alates liidu esimesest kongressist 1930. a kõlasid aga ka poliitilised seisukohavõtud - peamiselt erakondliku korruptsiooni ("lehmakauplemise") ja marksismi vastu. 1931. aastal toimunud teisel kongressil sõnastati nõudmised põhiseaduse muutmiseks - Riigikogu koosseisu vähendamine, majoritaarsed isikuvalimised, laialdaste täitevvõimu volitustega riigipea, eelnõude rahvaalgatus jm.
Ise iseloomustasid vabadussõjalased oma liikumist nii (Võitlus, 11.01.1932.): „Eesti Vabadussõjalaste rahvuslik liikumine ei ole mitte ainulaadiline maailmas. Kogu Euroopa kultuurimaid on haaranud sama nähe. Ta on igal maal isemoodi, sest loomulikult on ka iga indiviid isemoodi, kuid põhialus on sama – see on rahvusliku tervikluse tunne.“
1931. a. 1. mail hakkas ilmuma vabadussõjalaste häälekandja "Võitlus".
1931. 21. augustil asutati New Yorgi Eesti Vabadussõjalaste Liit, mille juhatajaks valiti kapten Oskar Enkelberg ja abiesimeheks lipnik Peter Leoke. Liidu eesmärgiks oli ühendada kõiki USA-s elavaid vabadussõjalasi, ühtlasi propageerida Eestit ja õhutada ning kasvatada isamaalikku kasvatust.
Üldpatriootilisest sõjaveteranide liidust kujunes Eesti Vabadussõjalaste Keskliit aastatel 1929-33 poliitiliseks survegrupiks, millega alates 1932. aastast võisid liituda ka Vabadussõjas mitte võidelnud (Viimased küll ainult toetaja liikmetena, ilma hääleõigust omamata). Seda võimalust kasutasid eeskätt majanduskriisis kannatanud keskklass, ärimehed ja intelligendid. |
11. augustil 1933 kehtestas Vabariigi valitsus kaitseseisukorra, mille tingis kellegi poolt Tõnissoni kõne ajal põrandale visatud "paukherned", ja sulges EVKL-i ning noorsotsialistide 1200-liikmelise ja töölissportlaste 1000-liikmelise liidu. See tekitas rahva hulgas pahameelt. |
1. märts 1934 Põltsamaal toimus Eesti Vabadussõjalaste Liidu pidulik lippude õnnistamine. Lipuvandes sisaldus lause: ”Saagu see lipp, kui tarvis, ka lahingulipuks!.” Artikkel EVL-ist "Eesti Nõukogude Entsüklopeedias" sisuliselt kordab ammust Pätsu-aegset valet.
|
EVL-i embleem Vabadussõjalased kasutasid algusest peale ja läbi kõigi organisatsiooniliste muutuste 22x22 mm kullavärvilisest metallist valgeks emailitud, ümardatud nurkadega Maria-Theresia-risti kujulist rinnamärki. Risti harude vahel on kuldsed kiired ja keskel Vabadusristi südamikule viitav käsi mõõgaga ning tähed V(abadussõjalaste) L(iit). Risti alaharul on sõja daatumid 1918-1920. Selline oligi EVL embleem. Märke valmistas Roman Tavasti firma. Märki kanti tsiviilülikonna vasakul revääril, vormi puhul aga vasakul pool rinnas. Haruldasena esineb ka miniatuurvariant tsiviilülikonna tarvis. EVL-i embleemi võime näha EVL-i lipul, käiselindil, sõrmustel, muudel meenetel ja trükistel. (Rinnamärgi risti otsad on ümaramad, kui lipul ja käiselintidel). EVL-i vorm
Kuna EVL oli sõjaväelaste-veteranide organisatsioon ja see ajapikku militariseerus, kujunes järk-järgult välja ka vabadussõjalaste vorm. Selle esimeseks elemendiks oli valge-must lint vasakul käisel. Lindi keskel paiknes märgi kujutis. Esmakordselt esinesid vabadussõjalased lindiga kindral Ernst Põdderi (VR I/1) matusel 28. juunil 1932. Mõni kuu hiljem, 14. augustil Pärnus toimunud kokkutulekul lisandus must barett, mille ees kanti ümmargust märki mõõgaga käega. Käiselint ja barett jäid ka põhiliikmeskonna ainsateks vormitunnusteks. Seevastu riietati korrapidajate rühmad ja lippurid täielikku vormi, mida avalikkus nägi esmakordselt Tallinna kokkutulekul 25. mail 1933. Vorm koosnes kaitsevärvi pluusist, kalifeedest, säärikutest; mustast baretist ja käiselindist. Vöörihm oli helepruun. Vabadussõjalaste tervitusena võeti kasutusele parema käe tõstmine Itaalia fašistide stiilis (kes omakorda võtsid selle üle Vanast-Roomast). EVL-i tunnuslaul (On ka Eesti skautide hümn) Eestimaa, mu isamaa (Kuula siit) (Eestimaa, su mehemeel) Muusika: F. A. Schulz Sõnad: F. Kuhlbars |
Käiselindi haruldane variatsioon plastikust embleemiga. Pööninguleid. (osta.ee)
EVL-i rinnamärk. |
Vabadussõjalased kasutasid pidulikel juhtudel Rooma-tervitust.
Nende poliitilised vastased kasutasid seda ära, et neid natsidena näidata. Nii see aga ei olnud ja sellist tervitust kasutasid tollal paljud Euroopa ja Ameerika rahvuslikud organisatsioonid (isegi USA koolid). Muide Eestis kasutati seda tervitust ametlikult juba enne vabadussõjalasi! Näiteks sel 1923.a videol kasutavad seda sportlased. Pärast neid kasutati seda tervitust ka Pätsi ajal, mh ka lasteaedades lipu tervitamisel. Vana-Rooma leegionäri tervitus. Oli kasutusel üle 2000.a tagasi.
|
Vabadussõjalased andmas paraadil iidset vaba mehe ehk Rooma-tervitust. Vasakul (käesidemega) Artur Sirk. (Pilt:ERM)
|
|
Pildil tervitavad kodutütred ja noorkotkad Pätsi I Eesti Mängude rongkäigul 15.06.1934. Kas kolm kõverdatud sõrme muudavad selle tervituse vähem "fašistlikuks"? Pätsi ajal kasutati sarnast tervitust isegi koolides-lasteaedades liputervitusena hümni laulmise ajal. Kõlbas küll! (Pilt: ESM)
|
Isehakanud "vüürer" Päts mõnuleb "keelatud tervituses" Hiiumaa visiidi ajal Putkastes 27.8.1938. (Pilt: HKM)
Peaminister Einbund-Eenpalu külaskäik Märjamaale. Teda tervitavad noorkotkad. 30.10.1938. Foto perekond Veileri kogust.
Ratsarügemendi Ohvitseride Kogu võistlustel 1930nendad. Osalejad annavad vannet järgida reegleid ja häid sportimise tavasid.
|
Vaba mehe uhke tervitus
Tõnis Vardja. „Võitlus” 1933
Vaba lahtise parema käe ülestõstmine tervituseks ulatab oma algetelt tagasi kaugele ürgaega.
Kui sattusid vastastikku mehed, olgu sõja või rahuteel, siis otsustas nende kohtamise iseloomu see, kas tõsteti teisele vaenu avalduseks ja võitlusele kutseks relv, või sirutati välja lahtine käsi märgiks, et ta tervitab teises mehes oma sõpra ja liitlast, kelle vastu ta ei taha relva tarvitada.
Ligikaudu samasugused tervitusviisid, sõprusavaldused, lahtise käe, avatud peo väljasirutamine, või ka rohelise oksa ülestõstmine on praegugi veel väga laialt tarvitusel loodusrahvaste juures, kuigi seda mõningad uurijad iseloomustavad kõigepealt põhjamaa viikingite tervitusena.
Sellena on pühitsenud seda traditsiooni ka näit. rootslased ja soomlased.
Rootsi üliõpilaste käe ülestõstmine tervituseks „hei"-hüüuga, samuti kui soomlaste sõjakalt konutav „hei-hei,” on ju tuttav kõigile, kes nendega kokku puutunud juba ammu enne kui näit. fašism tekkis Itaalias.
Kui vana see tervitushüüd ise just on, seda on raske ütelda. Rootslased kinnitavad, et see olevat olnudki vanade viikingite tervitushüüe. See ei ole võimatu, kuna ka eestlaste „hõi,” kui me vaid tohiksime säärasele puht häälendlikute (onomato poeetilisele) hüüule rakendad ulatuma, tagasi sellesse aega, kus keelemehed arvavad eesti keeles oleval toiminud e ja õ hääliku omapäraseid muudatusnähteid.
Kuid igatahes kindlasti on tõestatav, et käe ülestõstmise komme tervitusena, eriti sõjameheliku ja vaba mehe tervitusena, on ka eestlaste, läänemere viikingrahva juures tarvitusel olnud juba muistsel iseseisvuse ajal.
Otsesed üriklikud andmed selle kohta küll puuduvad, kuid need teated, mis asja kaudselt valgustavad, kõnelevad seda selgemat keelt.
Relva ülestõstmise komme sõjakuulutusena ja võidule margina kui ka ähvardusena, leiab Läti Hendriku kroonikas mitmel puhul mainimisi.
Kui 1207. a. lätlased hakkasid sakslasi hässitama eestlaste kallale, ja ise tagasi nõudma saaki, mida eestlased olid lätlastelt ohtrasti võtnud, siis „...eestlased põlgasid ära lätlaste rahu... rääkides kogu aeg lätlaste vastu. Ja kui nad üksteist olid kõige teravamate odadega ähvardanud, läksid nad mingi rahuleppeta uuesti minema.”
Sõprusliidu loomisel aga heideti relv maha, „astuti paganliku kombe järele mõõgale,” seletab teisal Läti Hendrik, liivlaste vastuhakkamist sakslastele kirjeldades.
Küll kuuleme ükskord ka pea paljastamisest, kuid see on niivõrd erakordne juhul, et kroonik seda just eraldi rõhutab.
Kui nimelt liivlased sakslastele 1215. a., kui eestlastega oli üldine rahu maksmas, vastupanu organiseerisid, ja kõik liivi vanemad olid kogunenud Dabrieli linnusesse Satteielesse, ja Võnnu ordumeister oma meestega seda ründama ilmus, siis lätlaste vanem Ruskin, keda mõned uurijad peavad päritolult liivlaseks, tervitanud linnuse valli pealt Bertoldi draugusena, „draugus'ina” (läti keeles sõber). Bertoldi aladel asusid nimelt ka nagu Ruskinilgi lätlased, ja kõne juures võtnud kiivri peast.
Kuid see pea paljastamine, oli ka läti vanema kohta ebatavaline, ja ta pidi selle eest eluga maksma: ta sai sealsamas surmava noole pähe, kuigi see pea paljastamine ei olnud mõeldud küll tervitusena, kuid siiski sõbralikuks, võib-olla ka natuke nöökavaks jutuajamiseks, kuna kiivri näokaitse on kaugelt kõnelemisele väga takistav ja häält sumbutav.
Pea paljastamine aga muidu tähendas allaandmist, orjalikku isanda meelevalla heitmist. Orjadel, nagu hilisemast ajast naistegi kohta teateid, lõigati isegi juuksed lühikeseks, paljapeasuse lisatunnusena.
Märgu andmine ja oma meeste tervitamine käetõstmisega näib aga käsikäes olnud samataoliste rühma märkide ja lippude tõstmisega, millest meil samuti Läti Hendriku kroonikas teateid.
Need kaudsed andmed lasevad kindlasti oletada, et nii nagu teistel rahvastel ja sõjameestel vanal ajal, ka eestlastel, kui sellel ajal sõjakamal ja uhkemat Läänemere rahval, oli lahtise vaba käe ülestõstmine tervitamiskombeks, mis tähtis vaba mehe austuse ja sõpruse avaldust omasugusele.
Meie teatrid, kes lavastanud muinasaineid, on selles mõttes ka täiesti õieti Lembitut lasknud tervitada käe tõstmisega.
Muidugi ei ole see tervitusviis, nagu märgitud, eriomane ainult põhjamaa rahvastele, vaid ta on maksvusel olnud igal pool, kus asjamehed kandsid relva, (Nüüdne auandmine käe kõrva ääre või sirmi juure panemisega on tekkinud hoopis hilisemal ajal kokardi osutamisena, teatud rühmitusesse kuuluvuse rõhutamisena prantslaste juures.)
See tervitusviis oli maksvusel siis, kui rahvaste ja isikute enesetunne oli küllalt tugev selja sirge ja rinna üleval hoidmiseks, kuna küüru tõmbamine ja pea paljastamine ainult kõige vägevamate autoriteetide ees alles aegamööda siirdus galantsusena ka daamide austamisele ja aegade jooksul iga mehe ees küürutamisele ja pea paljastamisele.
Ei ole siis ime, et Mussolini Itaalia rahva uue enesetunde äratamisel võttis uuesti tarvitusele vanade roomlaste uhke sõjamehe tervituse, kes julgeb vabalt igale ühele silma vaadata.
See on sümboolseks saanud kõigi rahvuste tõusu ajastule, kus pühitsetakse uuesti neid pärimusi, mis elasid siis, kui rahvad kandsid veel rinnus julget südant, ja kui osati kuulda selle südame verehäält, oma rahvusesse kuulumise kategoorilist imperatiivi.
Kui mõned hädaldavad, et ka hitlerlased tarvitavad sama tervitusviisi, siis pole sest häda, sest kuigi ta rootslaste „hei'st” ja eestisugu rahvaste „hõi'ist” on teinud sakalaste „heil,” siis ometi ei ole germaani rahvastel selle tervitusviisi peale vähem õigusi kui eesti-soomesugu ja romaanirahvastel, ja see saagu ainult loetud üheks teeneks natsionaal-sotsialistide äratustöö kohta saksa rahva seas, et nad on oskanud austada sama tervitusviisi, millega eestlaste esivanemad on esitanud oma iseseisva vaba rahvuse uhkust.
Sellepärast vaatame julgelt silma Igale ühele,
ja tõstame käe – kas relvaga või relvata,
oleneb sellest, kellega meil tegemist.
Kaasvõitlejatele tõstame vaba käe: JÕUDU, võitluseks!
Vabadussõjalased kasutasid seda tervitust juba aastaid ennem Hitleri võimuletulekut!
Kristjan Valguri kokkuvõte tema bak. töös
"Eesti Vabadussõjalaste Liidu poliitiline olemus - kas autoritaarne või demokraatlik vabadussõjalus?"
Vabadussõja veteranide huvisid ühendavast organisatsioonist kasvas välja mõjuvõimas kümneid tuhandeid liikmeid hõlmanud erakond, mis mängis 1932.–1934. aastani Eesti poliitikas märkimisväärset rolli ja neid süüdistati, nii vasakult kui ka paremalt Eesti ühiskonnas ebastabiilsuse ning vaenuõhkkonna põhjustamises. Paraku ei saa sellega üks-üheselt nõustuda. Ühelt poolt aitasid vabadussõjalased sellele kaasa, kuid teisalt oli peamiseks põhjuseks valitsev majanduskriis. Samuti tegid vanad erakonnad kõik, et uut jõudu takistada võimule pääsemast, mis omakorda tekitas teravat vastandumist.
1934. aastaga lõppes Eesti Vabadussõjalaste Liidu legaalne eksistents. Pärast 12. märtsi Pätsi- Laidoneri riigipööret asus liikumine põranda alla. Enamus liikumise juhte olid vahistatud ja mõisteti 1935. aasta detsembris toimunud kohtuprotsessil süüdi väidetavas riigivastases tegevuses. Osa endisi vabadussõjalasi hakkasid tegema koostööd uue valitseva režiimiga.
Esiteks oli tegemist erakonnaga, mis oli ideoloogiliselt poliitilise spektri paremas äärmuses. Eeskuju oldi võetud oma aja moodsatest poliitilistest vooludest – Itaalia fašismit ja Soome paremäärmuslikust Lapua liikumisest – kuid sellegipoolest oli tegemist Eesti oludest võrsunud liikumisega, mil oli mitmeid eripärasid. Erinevusi fašismist on välja toonud kaks uurijat: Rein Marandi ja Andres Kasekamp, kes leiavad, et tegemist polnud fašistliku liikumisega.
Kui tegemist polnud fašistidega, siis kas see oleks välistanud „kõva käe“ maksma panemise, pärast võimule tulekut? Seda ei saa välistada sajaprotsendiliselt, kuid vabadussõjalaste juhtfiguurid rõhutasid, et soovivad tegutseda parlamentaarse demokraatia tingimustes. Võrdluseks võib tuua samal perioodil Saksamaal võimule tulnud Adolf Hitleri, kes selgelt väljendas soovi likvideerida parlamentaarne demokraatia ning kehtestas 1933. aasta jooksul üheparteilise diktatuuri.
Teiseks kinnitab EVLi kodukord, et liikumine oli demokraatlikult korraldatud. Kohalikel osakondadel oli üpriski suur autonoomia oma tegevuse üle, kuid vajadusel jälgisid EVLi keskjuhatuse seatud liini. Selline süsteem ei erinenud palju teistest toonastest Eesti erakondadest. Hästi organiseeritud ja efektiivne ülemaaline kohalike osakondade süsteem tagas vabadussõjalastele edu põhiseaduseelnõu rahvahääletusel kui ka hilisematel valimistel.
Eesti Vabadussõjalaste Liidu põhitoetajaskond asus linnades. Suur osa sellega liitunuid olid noorema põlvkonna rahvuslikult meelestatud inimesed. Teise osa moodustasid keskklassi esindajad – ametnikud, väikepoodnikud ja muud keskmise jõukusega linnaelanikud. Liikumise viimastel 44 kuudel saavutati edu ka tööliskonna seas. Sotsialistidelt võideti osaliselt üle nende valijaskond.
Kolmandaks on Tõnu Parming oma uurimuses rõhutanud, et Eesti oli agraarühiskonnast muutumas linnastunud industriaalühiskonnaks. Sellistes tingimustes kerkivad vanade agraarerakondade (Eesti puhul Põllumeestekogud ning Ühinenud Põllumeeste ja Asunike Koondis) kõrval esile ka linlikku päritolu erakonnad. Teisalt puudus Parmingu sõnul Eestile omane tsentristlik jõud, mida toetaksid keskklassi esindajad. Selle tühimiku täitis ühelt poolt Eesti Vabadussõjalaste Liit ja teiselt poolt Eesti Sotsiaaldemokraatlik Töölispartei.
Neljandaks suutsid majanduskriisi tingimustes vanad Riigikogus olevad erakonnad oma võimalused maha mängida. Mitmed skandaalid, krooni devalveerimine viis ja kõige tähtsamana põhiseadusvõitluse kaotamine viis äärmuslike jõudude tõusule. EVL oli üks neist ning nende algatatud põhiseaduse hääletuse võiduga saavutasid nad rahva seas poolehoidu. Liikumise tipphetk saabus 17. detsembril 1933 toimunud Eesti Vabadussõjalaste Liidu VI kongressil, mil kuulutati välja oma riigivanemakandidaat Andres Larka, osalemine tulevastel valimistel ning võeti vastu erakonna programm.
Kohalikel valimistel osalemine näitas, et vabadussõjalaste põhiline toetajaskond asub linnades. Maal saavutati vaid minimaalset edu. Sellest järeldas liikumise juhtkond, teised erakonnad ja ka ajakirjandus, et tulevastel valimistel ei pruugi vabadussõjalasi saata nii tuline edu, nagu seda oli 1933. aasta oktoobris.
Viiendana jõuame selleni, et vabadussõjalaste vastu oli kogu Eesti muu poliitmaastik (kuigi tehti väheldasel määral koostööd Ühinenud Põllumeeste ja Asunike Koondisega). Vabadussõjalaste edu kohalikel valimistel ja allkirjade kogumisel riigivanema kandidaatide toetuseks näitavad, et aprillis 1934 toimuma pidanud valimistel oleks neid saatnud edu. Aeg jõudis Eesti Vabadussõjalaste Liidust ette, nende poliitilised vastased soovisid neist vabaneda. 12. märtsil kehtestatud kaitseseisukorra järel keelustati Eesti Vabadussõjalaste Liit. Võimu usurpaatorid tõid liikumise patuoinaks.
Vastuseta jääb küsimus, mis oleks Eesti riigi poliitmaastikul toimunud siis, kui oleks jätkunud demokraatlik riigikord. Kindlasti oleks EVL toonud uusi tuuli, kuid pikemaajalise kogemusega poliitikud oleksid suure tõenäosusega tulevikus juhtinud Eesti riiki edasi. Arvatavasti oleks aja jooksul Eesti Vabadussõjalaste Liidu radikaalne pool pehmenenud ning oleks muututud mõõdukalt parempoolseks konservatiivseks erakonnaks. Käesolevas bakalaureusetöös selgub, et Eesti Vabadussõjalaste Liikumise näol oli tegemist demokraatliku liikumisega, millel ilmnes autoritaarsuse tunnuseid.
Summary in english!
Loe lisaks:
* Eesti vabadussõjalased ja Saksa natsionaalsotsialistid: ideoloogia, poliitiline taktika ja kontaktid (nende puudumine). EVL-ile pühendatud TUNA.
* Poliitilised liikumised 1930nendate Euroopas ja vabadussõjalased.
* Vabadussõjalaste võitlus parema Eesti eest läbi huumori (karikatuur jms).
* Politseiasutuste poolt koostatud nimekirjad vabadussõjalaste liikumisest osavõtnud isikute kohta.
* Sisekaitse ülema otsused ja määrused isikutele administratiivkaristuste määramise kohta Eesti Vabariigi vastase tegevuse ja vabadussõjalaste liikumisest osavõtmise eest.
Allikad: vikipedia.ee, korpsakala.ee, H. Walter "Eesti Vabariigi teenetemärgid", arhiiv, jm.